niedziela, 12 czerwca 2011

Fire! (Mats Gustafsson / Johan Berthling / Andreas Werliin) + Jim O'Rourke "Unreleased?", Rune Grammofon, 2011


Mats Gustafsson - saxophone, fender rhodes, electronics
Johan Berthling - electric bass
Andreas Werliin  - drums
+ Jim O´Rourke - electric guitar, synthesizer

Wytwórnia: Rune Grammofon
Rok wydania: 2011
Ognia! - chciałoby się krzyknąć, gdy wrzuca się do odtwarzacza większość z płyt Matsa Gustafssona. Saksofonista ten bryluje przecież w bezkompromisowym podejściu do wszystkiego, czego się dotknie. O jaki ogień chodzi jednak w tym przypadku?

Fire! to projekt mieszający transową, monotonną motorykę sekcji rytmicznej ze znanym nam bardzo dobrze, rozrywającym brzmieniem saksofonu Matsa i przeróżnymi dodatkami elektronicznymi. Całość brzmi jak miks postrocka, noisu, może nawet industrialu. Momentami może kojarzyć się z tym, co dekadę temu robił duet Spring Heel Jack, zapraszając gwiazdy improwizacji na płytach "Masses" czy "Amassed". O ile jednak pierwsza płyta Fire! "You Liked Me Five Minutes Ago" była dość zróżnicowana kompozycyjnie, momentami wręcz miękka i dawała znacznie więcej wolności sekcji rytmicznej, tak w przypadku najnowszego albumu Gustafsson postanowił zamknąć Berthlinga i Werliina w ramach bardzo surowej, oszczędnej repetycji, na bazie której, wraz z zaproszonym gitarzystą Jimem O'Rourke, buduje psychodeliczną, postindustrialną scenerię. Tu znacznie mniej skojarzeń jest z postrockiem, za to narzucają się porównania do surowego krautrocka spod znaku Faust i Can.
Czy taka zmiana wyszła muzyce na korzyść? Na pewno druga płyta traci względem pierwszej na dramaturgii, zyskuje jednak pod względem transowości. Należałoby chyba przeprowadzić dochodzenie, czy tytuł "Unreleased?" bierze się stąd, iż zawarte tu utwory są odrzuconymi koncepcjami z sesji "You Liked Me Five Minutes Ago", wzbogaconymi tylko o partie Jima O'Rourke, czy też dopiero teraz stanowią realizację pierwotnego, bardzo oszczędnego założenia, które na pierwszym krążku wyrwało się spod kontroli. Ja jednak nie będę szukał odpowiedzi na to pytanie, mi podobają się oba albumy.

Marcin Kiciński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz