niedziela, 13 marca 2011

Johannes Haage Trio [Johannes Haage / Andreas Lang / Sebastian Merk] "Plays Marlene Dietrich", Meta Records, 2010


Johannes Haage: elektric and acoustic guitar, loops, effects
Andreas Lang: doublebass
Sebastian Merk: drums, electronics, fender rhodes

Wytwórnia: Meta Records
Rok wydania: 2010
Ernest Hemingway powiedział o Marlenie Dietrich: "Gdyby nie miała nic prócz głosu, i tak by ci złamała serce" Niemiecka femme fatalle, nie ukrywała swojej słabości do kobiet fascynując jednocześnie tysiące mężczyzn. Jednym z nich jest niemiecki gitarzysta Johannes Haage. Urodził się i wychował w Hamburgu, już w wieku 5 lat zaczął naukę gry na skrzypcach, dość szybko jednak przeniósł swoje zainteresowania na gitarę i tak już pozostało do dzisiaj.
Współpracował z muzykami tej miary co Bill Frisell, Brad Shepik, Ben Monder, Mark Turner, Dave Douglas, Drew Gress, Ralph Alessi.
Johannes Haage Trio w składzie: Andreas Lang na kontrabasie i Sebastian Merk na perkusji to dzisiaj jeden z najciekawszych europejskich składów. Wydany właśnie ich debiutancki album "Johannes Haage trio plays Marlene Dietrich" to rzadki przykład jazzowej interpretacji pieśni wykonywanych przez Marlenę Dietrich. Ze znanych muzyków chyba tylko amerykański saksofonista Sonny Rollins włączył do swojego repertuaru jej szlagiery.
Prawie wszystkie prezentowane utwory zaaranżowane są jako ballady, przewaznie z wykorzystaniem miękkiego brzmienia gitary akustycznej lub elektrycznej. Jednak zawiedzie się ten kto szukać tu będzie "bezproblemowych balladek", lider prezentuje się jako muzyk niesłychanie sprawny, ale także bardzo wrażliwy. Grając na gitarze elektrycznej zachwyca motoryką i brzmieniem. Muzyka tego tria zyskuje z każdym kolejnym słuchaniem. Jest niezwykle wysmakowana, skupiona i może nawet niezbyt efektowna przy pierwszym słuchaniu, ale każdy dźwięk ma naprawdę duże znaczenie i zaczyna się to dostrzegać później. Dodatkowo prawdziwie audiofilska realizacja sprawia, że jest to wydawnictwo wyjątkowe.

Andrzej Majak
multikultiproject.blogspot.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza